24. 09. 2020

Fem nye ansigter i Spillerforeningens bestyrelse

Jeppe Curth fortsætter som formand for Spillerforeningens bestyrelse, hvor fem nye spillere har fået plads.

Det er nogle veletablerede navne i dansk fodbold, som er trådt ind i Spillerforeningens bestyrelse. De tre superligaspillere Andreas Bjelland, Jesper Hansen og Kristoffer Pallesen er alle valgt ind i bestyrelsen.

Også to udlandsdanskere har fået plads. Det drejer sig om Kvindelandsholdets Nicoline Sørensen, som til dagligt spiller i engelske Everton, og Nicolai Larsen, der slår sine folder i fransk fodbold hos Guingamp.

Formand for foreningen er fortsat Jeppe Curth, der har haft den rolle siden 2016, og han glæder sig over tilgangen af de fem nye medlemmer.

- Jeg er ikke i tvivl om, at de bliver en gevinst for Spillerforeningen. Det er fem engagerede personer, vi byder velkommen til i bestyrelsen, som jeg – og resten af bestyrelsen – glæder sig til at arbejde sammen med, siger Jeppe Curth.

- Jeg synes, vi med den nye bestyrelse har fået sammensat et stærkt hold, som, jeg er sikker på, vil bidrage positivt til det arbejde, vi udfører for spillerne i dansk fodbold. Vi skal sammen tegne de store linjer i Spillerforeningen de kommende år, og det er et arbejde, jeg i samarbejde med resten af bestyrelsen ser meget frem til at fortsætte, siger Jeppe Curth, der samtidig også benytter lejligheden til at takke de afgående bestyrelsesmedlemmer.

- Jeg vil gerne takke Rasmus Festersen, Esben Overgaard-Rejnholdt, Kristian Kirk, Kenneth Emil Petersen og Patrick Kristensen for deres indsats i bestyrelsen. Heldigvis får vi jo lov til at beholde Patricks kompetencer i foreningen, og det er jeg rigtig glad for – ikke mindst på vores medlemmers vegne, lyder det fra bestyrelsesformanden.

Den nye bestyrelse tæller 12 bestyrelsesmedlemmer.

Bestyrelsens sammensætning ser således ud:

Jeppe Curth, formand
Christian Eriksen, Inter Milan
Mathias Zanka Jørgensen, Fenerbahçe SK
Line Røddik Hansen, FC Nordsjælland
Sofie Junge Pedersen, Juventus
Simon Skou Jakobsen, Hobro IK
Nicoline Sørensen, Everton FC
Janni Arnth, Fiorentina
Andreas Bjelland, F.C. København
Jesper Hansen, FC Midtjylland
Nicolai Larsen, EA Guingamp
Kristoffer Pallesen, AaB

Tilbage

SENESTE NYT

29.09.2022

77: Ni minutter med Jeppe Grønning om Karriereskifteseminar

LÆS MERE
22.09.2022

76: Hvorfor skulle FC Midtjylland spille i vanvittig varme?

LÆS MERE
15.09.2022

75: Sådan arbejder vi med den gode vej ud af fodbold

LÆS MERE
04.09.2022

Sportsstjerner siger nej til diskrimination

LÆS MERE
16.08.2022

Et slaraffenland for digital chikane

LÆS MERE
15.07.2022

74: Lukas skiftede til Sassuolo som 16-årig

LÆS MERE
07.07.2022

På valg og valgt. Bestyrelsen fortsætter uændret

LÆS MERE