19. 11. 2010

Højreradikale fans vil ikke have et multietnisk landshold

Den italienske angriber, Mario Balotelli blev udsat for grov racisme under onsdagens landskamp mellem Italien og Rumænien. Foto © Fodboldbilleder.dk

Den italienske angriber, Mario Balotelli blev udsat for grov racisme under onsdagens landskamp mellem Italien og Rumænien. Foto © Fodboldbilleder.dk

Det er ikke let at være en del af det italienske landshold, når man som Balotelli har aner andetsteds end i Italien. Det er nemlig langt fra alle italienere, som støtter op om et mangfoldigt italiensk landshold.
 
I blandt de 3000 fremmødte fans var der ca. 100 ekstreme og højreradikale fans, som buh’ede af Manchester City spillere, hver eneste gang han var i berøring med bolden. Yderligere havde de medbragt et banner, hvorpå der var påskrevet "Nej tak til et multietnisk landshold".
 
"Jeg er skuffet og vred. Vi hører disse tilråb alle vegne, og det er på tide at gøre noget ved det. Men vi føler os hjælpeløse”, udtalte landstræner Cesare Prandelli efter kampen.
 
”Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige. Hvis jeg hver eneste gang skal lytte til sådanne tilråb, kommer vi ingen vegne,” supplerede Balotelli.
 
I Italien har man aldrig været specielt glade for udlændinge, og mange holds fans håner tit modstandernes spillere med racistiske tilråb, hvis spillerne er af afrikansk afstamning eller stammer fra andre steder i verden.
 
Den siciliansk-fødte Balotelli, som har ghanesiske aner, blev ofte udsat for grov racisme, da han spillede for Inter. Blandt andet fra en gruppe Juventus-fans, der til en kamp modtog ham på det olympiske stadion i Torino med sangen "Der findes ingen sorte italienere".

Giv Racismen Det Røde Kort

Giv Racismen Det Røde Kort er imod racisme i og omkring fodbolden og i samfundet som sådan, og kampagnen er for integration og for positiv mangfoldighed. Projektet bliver i høj grad båret af dét engagement, som foreningens medlemmer, elitefodboldspillerne i Danmark og de danske fodboldspillere i udenlandske klubber, har. 

Kampagnen arbejder for, at hændelser som omtalte ikke finder sted hverken på eller udenfor banen. Fodboldspillere har som alle andre ansatte berettigede til at udføre deres arbejde i et miljø uden racisme eller anden form for diskrimination.

 
Kilde Politikken, Christian Heide-Jørgensen, 18. november 2010

Det er ikke let at være en del af det italienske landshold, når man som Balotelli har aner andetsteds end i Italien. Det er nemlig langt fra alle italienere, som støtter op om et mangfoldigt italiensk landshold.
 
I blandt de 3000 fremmødte fans var der ca. 100 ekstreme og højreradikale fans, som buh’ede af Manchester City spillere, hver eneste gang han var i berøring med bolden. Yderligere havde de medbragt et banner, hvorpå der var påskrevet "Nej tak til et multietnisk landshold".
 
"Jeg er skuffet og vred. Vi hører disse tilråb alle vegne, og det er på tide at gøre noget ved det. Men vi føler os hjælpeløse”, udtalte landstræner Cesare Prandelli efter kampen.
 
”Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige. Hvis jeg hver eneste gang skal lytte til sådanne tilråb, kommer vi ingen vegne,” supplerede Balotelli.
 
I Italien har man aldrig været specielt glade for udlændinge, og mange holds fans håner tit modstandernes spillere med racistiske tilråb, hvis spillerne er af afrikansk afstamning eller stammer fra andre steder i verden.
 
Den siciliansk-fødte Balotelli, som har ghanesiske aner, blev ofte udsat for grov racisme, da han spillede for Inter. Blandt andet fra en gruppe Juventus-fans, der til en kamp modtog ham på det olympiske stadion i Torino med sangen "Der findes ingen sorte italienere".

Giv Racismen Det Røde Kort

Giv Racismen Det Røde Kort er imod racisme i og omkring fodbolden og i samfundet som sådan, og kampagnen er for integration og for positiv mangfoldighed. Projektet bliver i høj grad båret af dét engagement, som foreningens medlemmer, elitefodboldspillerne i Danmark og de danske fodboldspillere i udenlandske klubber, har. 

Kampagnen arbejder for, at hændelser som omtalte ikke finder sted hverken på eller udenfor banen. Fodboldspillere har som alle andre ansatte berettigede til at udføre deres arbejde i et miljø uden racisme eller anden form for diskrimination.

 
Kilde Politikken, Christian Heide-Jørgensen, 18. november 2010

Tilbage